SGK TARAFINDAN ÖDENMEYEN OPDİVO (Nivolumab) Dava

Opdivo SGK geri ödeme dava

SGK Tarafından Ödenmeyen Kanser İlaçlarından Opdivo (nivolumab) uygun endiksayon kullanımlarında dava yoluyla geri ödenmesi sağlanabilmektedir. Bu yazımızda ilaç kullanım endikasyonları ve dava süreci hakkında hap niteliğinde bilgileri iligiler ile paylaşacağız.

Opdivo (Nivolumab) nedir?

Opdivo (nivolumab), bağışıklık sisteminin, kanser hücrelerini hedef alma, öldürme yeteneğini geliştirmek için tasarlanmış  immünoterapi ilacıdır.  Bu ilaç 1992 yılından itibaren kullanımda olup 2018 yılında Nobel Tıp Ödülünü almıştır. İlk ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayını Aralık 2014’te melanom tedavisi için almış olup günümüzde 9 farklı kanser türünde FDA onayına sahiptir.

​Opdivo (nivolumab) ülkemizde asağıda sıralanan 6 farklı kanser türünde ruhsatlıdır.

  • Melanom tedavisi-Opdivo SGK geri ödeme kapsamında
  • Renal hücreli (böbrek) karsinom tedavisi- Opdivo SGK geri ödeme kapsamında
  • Klasik Hodgkin Lenfoma tedavisi- Opdivo SGK geri ödeme kapsamında
  • Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisi- Opdivo SGK Geri ödemesi yok
  • Yassı hücreli baş-boyun kanseri tedavisi- Opdivo SGK Geri ödemesi yok
  • (MSI-H) veya (dMMR) olan metastatik kolorektal kanser tedavisi- Opdivo SGK Geri ödemesi yok

Opdivo SGK karşılıyor mu? (Nivolumab devlet karşılıyor mu?)

Amerika’da 9(dokuz) , ülkemizdeyse 6 farklı kanser türünde ruhsatlı olmasına rağmen SGK Opdivo (Nivolumab) geri ödemesini sadece 3 farklı kanser türünde yapmaktadır. Dğer endikasyonlarda kullanımı halinde Opdivo SGK tarafından geri ödenmemektedir. SGK’nın Opdivo geri ödemesini yaptığı kanserler ”Malign melanom, Renal hücreli karsinom ve Klasik Hodgkin Lenfoma’dır”. Dünya tıbbı tarafından 9 farklı kanserde etkili olduğu gösterilen immunoterapi ilacının 3 (üç) endikasyonda sgk tarafından geri ödemesinin yapılmaması OPDİVO fiyatı nedeniyle hastaların mağduriyetine sebep olmaktadır.

Opdivo SGK geri ödemesi nasıl sağlanır? (Nivolumab SGK geri ödemesi)

SGK’nın Opdivo geri ödeme yapmaması açıkça Anayasa’ya aykırıdır. Bu konuya ‘ÖDENMEYEN KANSER İLAÇLARI SGK’DAN NASIL TEMİN EDİLİR?’‘  yazımızda ayrıntılı olarak değindik.

Yazımızda anlatığım üzere SGK’nın SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) kurallarını bahane ederek evrensel tıp kurallarına uygun olan, makul yararı olan ilacın( OPDİVO) geri ödemesinden kaçınma şansı yoktur. Anayasaya aykırılık nedeniyle SGK tarafından geri ödemesi yapılmayan OPDİVO gibi immunoterapi ilaçlarının bedelinin ödenmesi açılacak davada alınacak ihtiyati tedbir kararı ve dava sonunda açılan davanın kazanılması yoluyla sağlanabilir. (Konuya ilişkin detaylar için  yazımızı okuyabilirsiniz.)

Opdivo İçin Açılacak Davalar ?

Davalarda önemli olan husus OPDİVO’nun evrensel tıp kurallarına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının gösterilmesidir. İlacın tıp kurallarına uygun olarak kullanıldığını kanıtlayan çalışma ve yayınların dava dosyasına eklenmesi ve dava dilekçesinde gösterilmesi ile sağlanan yaklaşık ispatla ihtiyati tedbir kararı verilmektedir. (Alınacak İhtiyati tedbir kararıyla ilacın SGK tarafından dava sonuna kadar ödemesi sağlanmaktadır.) Dava sürecinde ilacın kullanımının evrensel tıp kurallarına uygun olduğunun bilirkişi raporuyla ispatlanmasıyla da davalar kazanılmaktadır. Dolayısıyla ilacın son çare olarak tıp bilimine uygun şekilde kullanıldığının bilimsel yayınlarla desteklenerek gösterildiği durumlarda alınacak bilirkişi raporunun da aynı doğrultuda olmasıyla davalar kazanılmaktadır.

 İLETİŞİM HATTIMIZA MESAJ BIRAKTIĞINIZDA EN KISA SÜREDE DÖNÜŞYAPACAĞIZ.

(BÜROMUZDAN ÖRNEK KARARLAR İÇİN TIKLAYINIZ)

Av.Türker Fatih ÇİÇEK

Avukat/ İç Hastalıkları Uzman Hekimi

İLETİŞİM HATTIMIZA MESAJ BIRAKTIĞINIZDA EN KISA SÜREDE DÖNÜŞYAPACAĞIZ.

Bir Cevap Yazın

%d