SGK TARAFINDAN ÖDENMEYEN KEYTRUDA (Pembrolizumab) DAVASI

Keyrtuda Dava
Keytruda Dava

Keytruda SGK Karşılıyor mu ? Keytruda SGK Ödüyor mu ? Keytuda SGK karşılamıyor Ne Yapmam Gerek ? soruları konu ile ilgili sıklıkla karşılaştığımız sorular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda, SGK ödeme listesinde olmayan ancak uygun endikasyonlarda dava aracılığı ile SGK tarafıdan ödenmesini sağladığımız yasal süreç hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

KEYTRUDA (Pembrolizumab) nedir?

KEYTRUDA (Pembrolizumab),insanın kendi bağışıklık sisteminin, kanser hücrelerini hedef alma ve öldürme yeteneğini geliştirerek kanseri yoketmeyi hedefleyen bir immunoterapi ilacıdır. Pembrolizumab 15 farklı kanser türünde ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayına sahiptir.Aralık 2014’te melanom tedavisi için almış olup günümüzde 9 farklı kanser türünde FDA onayına sahiptir.

KEYTRUDA (Pembrolizumab) ‘ın asağıdaki 15 farklı kanser türünde FDA onayına sahiptir. Ülkemizde ise bu endikasyonlarda sadece ikisinde SGK geri ödemesine sahiptir.

 • Malign Melanom tedavisi- Keytruda SGK geri ödeme kapsamında
 • Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisi- Keytruda SGK geri ödeme kapsamında
 • Renal hücreli (böbrek) karsinom tedavisi
 • Ürotelyal Karsinom tedavisi
 • Klasik Hodgkin Lenfoma tedavisi
 • Yassı hücreli baş-boyun kanseri tedavisi
 • Metastatik gastrik veya gastroözofageal bileşke adenokarsinomu tedavisi
 • (MSI-H) veya (dMMR) olan metastatik kolorektal kanser tedavisi
 • Servikal kanser
 • Primer mediastinal büyük B hücreli lenfoma 
 • Hepatoselüler karsinom
 • Endometriyal karsinom
 • Üçlü negatif meme kanseri
 • Merkel Hücreli Kanser

​KEYTRUDA (Pembrolizumab) SGK (devlet) karşılıyor mu?

Amerika’da 15(on beş)  farklı kanser türünde ruhsatlı olmasına rağmen SGK KEYTRUDA (Pembrolizumab) geri ödemesini sadece 2 farklı kanser türünde yapmaktadır. Diğer endikasyonlarda kullanımı halinde KEYTRUDA SGK tarafından geri ödenmemektedir. SGK’nın Keytruda geri ödemesini yaptığı kanserler ”Malign melanom, Küçük hücreli dışı akciğer kanseri” dir. Dünya tıbbı tarafından 15 farklı kanserde etkili olduğu gösterilen immunoterapi ilacının 2 (iki) endikasyonda sgk tarafından geri ödemesinin yapılması Keytruda fiyatı nedeniyle hastaların mağduriyetine sebep olmaktadır.

KEYTRUDA (Pembrolizumab) SGK geri ödemesi nasıl sağlanır?

Ketruda ticari isimli ilacı SGK’nın geri ödeme yapmaması ”ÖDENMEYEN KANSER İLAÇLARI SGK’DAN NASIL TEMİN EDİLİR?” başlıklı yazımda açıkladığım üzere açıkça anayasaya aykırıdır.

Yazıda da anlatığım üzere SGK’nın SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) kurallarını bahane ederek evrensel tıp kurallarına uygun olan makul yararı sabit ilacın( Keytruda) geri ödemesinden kaçınma şansı yoktur. Anayasaya aykırılık nedeniyle SGK tarafından geri ödemesi yapılmayan Keytruda gibi immunoterapi ilaçlarının bedelinin ödenmesi açılacak davada alınacak ihtiyati tedbir kararı ve dava sonunda açılan davanın kazanılması yoluyla sağlanabilir. (Konu ile ilgili detaylar için ‘SGK’nın karşılamadığı kanser ilaçları nasıl temin edilir?  yazıyı da okuyunuz.)

KEYRUDA Geri Ödemesi İçin Açılan davalar

Açılacak davalarda önemli olan husus Keytruda’nın evrensel tıp kurallarına uygun olarak hastanın kullanıp kullanmadığını göstermektir. İlacın tıp kurallarına uygun olarak kullanıldığını gösterir çalışma ve yayınlar dava dosyasına eklenmelidir. Böylece dava dilekçesinde yaklaşık ispatla ihtiyati tedbir kararı alınmaktadır. (Alınacak İhtiyati tedbir kararıyla ilacın SGK tarafından dava sonuna kadar ödemesi sağlanmaktadır.)Dava sürecinde ilacın kullanımının evrensel tıp kurallarına uygun olduğunun bilirkişi raporuyla ispatlanmasıyla da davalar kazanılmaktadır. Dolayısıyla ilacın son çare olarak tıp bilimine uygun şekilde kullanıldığının bilimsel yayınlarla desteklenerek gösterildiği durumlarda alınacak bilirkişi raporunun da aynı doğrultuda olmasıyla davalar kazanılmaktadır.

 (BÜROMUZDAN DİĞER ÖRNEK KARARLAR İÇİN TIKLAYINIZ)

Av.Türker Fatih ÇİÇEK
Avukat/ İç Hastalıkları Uzman Hekimi

İLETİŞİM HATTIMIZA MESAJ BIRAKTIĞINIZDA EN KISA SÜREDE DÖNÜŞYAPACAĞIZ.

Bir Cevap Yazın

%d