SGK TARAFINDAN ÖDENMEYEN TECENTRİQ (Atezolizumab) DAVASI

Öztürk ve Çiçek Hukuk

TECENTRİQ (Atezolizumab) nedir?

TECENTRİQ, (Atezolizumab) kanser tedavisinde kullanılan Monoklonal antikorlar olarak adlandırılan bir immunoterapi ilacıdır. Monoklonal antikor vücuttaki kanser hücrelerini hedef alarak tanır ve bunlara bağlanarak kanser hücrelerini öldürür. Atezolizumab, Çin hamsteri yumurtalık (ÇHO) hücre dizisi kullanılarak üretilmiştir.

TECENTRİQ (atezolizumab) biyoeşdeğeri olmayan erişkinlerde aşağıda sıralanan kanser türleri için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onayı olan bir ilaçtır.

  • Üçlü negatif meme kanseri
  • Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK)
  • Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHDAK)
  • Ürotelyal kanser
  • Karaciğer kanseri
  • Malign Melanom

TECENTRİQ (Atezolizumab) SGK (devlet) karşılıyor mu?

Amerika’da 6(altı) farklı kanser türünde ruhsatlı olmasına rağmen, Ülkemizde Tecentriq (atezolizumab) SGK tarafından hiçbir endikasyonda ödenmemektedir. Dünya tıbbı tarafından 6 farklı kanserde etkili olduğu gösterilen ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onayı olan ve biyoeşderğeri bulunmayan immunoterapi ilacının sgk tarafından geri ödemesinin yapılmaması Tecentriq (Atazolizumab)fiyatı nedeniyle hastaların mağduriyetine sebep olmaktadır.

TECENTRİQ (Atezolizumab) SGK geri ödemesi nasıl sağlanır?

Tecentriq ticari isimli ilacın SGK tarafından geri ödemesinin yapılmaması ”ÖDENMEYEN KANSER İLAÇLARI SGK’DAN NASIL TEMİN EDİLİR?” başlıklı yazımda anlatıldığı üzere açıkça anayasaya aykırıdır.

Yazıda da anlatıldığı üzere SGK’nın SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) kurallarını bahane ederek evrensel tıp kurallarına uygun olarak kullanılan makul yararı gösterilmiş ilacın (TECENTRİQ) geri ödemesinden kaçınma şansı yoktur. Anayasaya aykırılık nedeniyle SGK tarafından geri ödemesi yapılmayan TECENTRİQ gibi immunoterapi ilaçlarının bedelinin ödenmesi açılacak davada alınacak ihtiyati tedbir kararı ve dava sonunda açılan davanın kazanılması yoluyla sağlanabilir.(Konuya ilişkin detaylar için ”ÖDENMEYEN KANSER İLAÇLARI SGK’DAN NASIL TEMİN EDİLİR?” başlıklı yazıyı da okuyunuz.)

TECENTRİQ (Atezolizumab) için açılan davalar kazanılabilir mi?

Açılacak davalarda önemli olan husus TECENTRİQ’in evrensel tıp kurallarına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının gösterilmesidir. İlacın tıp kurallarına uygun olarak kullanıldığını kanıtlayan çalışma ve yayınların dava dosyasına eklenmesi ve dava dilekçesinde gösterilmesi ile sağlanan yaklaşık ispatla ihtiyati tedbir kararı verilmektedir. (Alınacak İhtiyati tedbir kararıyla ilacın SGK tarafından dava sonuna kadar ödemesi sağlanmaktadır.)Dava sürecinde de ilacın kullanımının evrensel tıp kurallarına uygun olduğunun bilirkişi raporuyla ispatlanmasıyla da davalar kazanılmaktadır. Dolayısıyla ilacın son çare olarak tıp bilimine uygun şekilde kullanıldığının bilimsel yayınlarla desteklenerek gösterildiği durumlarda alınacak bilirkişi raporunun da aynı doğrultuda olmasıyla davalar kazanılmaktadır.  (BÜROMUZDAN ÖRNEK KARARLAR İÇİN TIKLAYINIZ)

Av.Türker Fatih ÇİÇEK

Avukat/ İç Hastalıkları Uzman Hekimi

İLETİŞİM HATTIMIZA MESAJ BIRAKTIĞINIZDA EN KISA SÜREDE DÖNÜŞYAPACAĞIZ.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: