7394 SAYILI YASA İLE DEĞİŞİK 213 SAYILI VUK’DA YER ALAN VERGİ KAÇAKÇILIĞI SUÇLARINA GENEL BAKIŞ

Vergi kaçakçılığı suçu
Vergi Kaçakçılığı Suçu

VERGİ KAÇAKÇILIĞI SUÇLARI : Devletin Mali Sağlığını Tehdit Eden Eylemler

Devletler, faaliyetlerini sürdürebilmek ve hizmetlerini finanse edebilmek için vatandaşlarından vergi toplarlar. Ancak, vergi mükellefleri arasında, vergi kaçırmak veya az ödemek amacıyla çeşitli yollar geliştiren kişiler bulunmaktadır. Bu nedenle vergi yasaları, değişen koşullara göre güncellenmek zorundadır.

Vergi kaçakçılığı, önceden zarar suçu olarak kabul edilmesine rağmen, 4369 sayılı yasa ile yapılan değişiklikler sonrasında bir tehlike suçu olarak kabul edilir hale getirilmiştir. Vergi kaçakçılığı, devletin mali sistemini zayıflatarak hatta çökmesine neden olabilecek ciddi bir suçtur. Bu nedenle, 4369 sayılı yasa ile Vergi Usul Kanunu’nun 344. Maddesinde “kasten” ibaresi kaldırılmıştır. Buna göre, vergi mükellefi, suç kastının olmadığını savunsa bile diğer koşullar yerine getirildiğinde suç işlemiş sayılır. Vergi kaybı oluşmasa bile yasada belirtilen eylemler gerçekleştirildiğinde suç işlenmiş olur.

7394 sayılı yasa ile değiştirilen 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 359. Maddesinde düzenlenen vergi kaçakçılığı suçlarına bir göz atalım:

Vergi Kaçakçılığı Suçları ve Cezaları

1. Defter ve Kayıtlarda Hile Yapmak: Vergi kanunlarına göre tutulan veya düzenlenen, saklanan ve ibraz mecburiyeti olan defter ve kayıtlarda hile yapmak, vergi matrahının azalmasına neden olacak şekilde kayıtları değiştirmek suç teşkil eder. Bu tür eylemler on sekiz aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2. Gerçek Olmayan Hesaplar Açmak: Vergi kanunlarına göre, gerçek olmayan ve kayda konu işlemlerle ilgisi bulunmayan kişiler adına hesap açmak suç teşkil eder. Bu suçu işleyenler aynı şekilde on sekiz aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3. Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belgeler Düzenlemek: Yasaya göre gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bu muamele ve durumu niteliği veya miktarı itibariyle yanıltıcı bir şekilde yansıtan belge düzenlemek ve kullanmak, vergi kaçakçılığı olarak kabul edilir. Bu fiili işleyenler de on sekiz aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

4. Belgeleri Yok Etme ve Gizleme: Vergi kanunlarına göre tutulan veya düzenlenen defter, kayıt ve belgeleri yok etmek veya gizlemek, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

5. Ödeme Kaydedici Cihazla İlgili Suçlar: Hazine ve Maliye Bakanlığı ile anlaşması olmadan ödeme kaydedici cihazları kullanmak veya ödeme kaydedici cihazlarda kayıt altına alınan bilgileri değiştirmek veya silmek, iki yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçlar, devletin mali sağlığını tehdit eden ciddi suçlar olarak kabul edilir. Vergi kaçakçılığı suçlarıyla ilgili soruşturma ve kovuşturma aşamaları hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz. Vergi kaçakçılığına karşı sıkı yasal düzenlemeler ve caydırıcı cezalar, adil ve düzenli bir vergi sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak için önemlidir.

İLGİLİ YAZILARIMIZ

VERGİ SUÇLARINDA ETKİN PİŞMANLIKHÜKÜMLERİ VE VERGİ SUÇLARINDA ZİNCİRLEME SUÇ KAVRAMI

VERGİ SUÇLARINDA SORUŞTURMA USULÜ

VERGİ SUÇLARINDA KOVUŞTURMA USULÜ

AV. Hüseyin ÖZTÜRK & Av. Nuray GÖKSU

Emekli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı

1955 yılında Artvin ilinde doğan Hüseyin Öztürk, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki eğitiminin ardından 1980 yılında Tunceli ilinde hakim olarak göreve başlamıştır. 17 yıl Anadolu’nun çeşitli illerinde hakim olarak görev aldıktan sonra 1998 yılında İstanbul’a atanmıştır. İstanbul ilinde 20 yıl çeşitli mahkemelerde Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yapmıştır. Son olarak İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yapan Öztürk, 2018 yılında emekli oldu. 2018 yılında İstanbul Barosu’na kaydolarak avukatlık ruhsatı aldı.

20 yıl Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevini sürdürmenin getirdiği Ceza Hukuku alanındaki yüksek bilgi birikimi ve deneyimiyle Öztürk & Çiçek Hukuk ve Danışmanlık bünyesinde Ceza Hukuku alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: